Linet

Inovativní
zdravotnická lůžka

Možnost polohování postele Eleganza 5 usnadňuje ošetřovatelskou péči poskytovanou pacientovi, Linet

Aktivity

Zbyněk Frolík; Linet

Firma LINET vyrábí nemocniční lůžka 21. století. Zakladatel společnosti, Zbyněk Frolík, s týmem techniků vybavil postel teleskopickými sloupky a tím zásadně změnil konstrukci. Základní model doplnil nejvyspělejší elektronikou i servomotorky a vznikly postele doslova pečující o pohodu pacienta. Mezi vlajkové lodi patří lůžka pro intenzivní péči. Například jejich automaticky řízený systém polohování snižuje riziko proleženin. Navíc si zdravotnický personál může nakloněním lůžka usnadnit práci při převazování ran a hygieně. Zádový díl lze nastavit také do polohy, která poskytuje úlevu při problémech s dýcháním a je velmi komfortní při čtení, jídle nebo sledování televize. Pohodlnější sezení zároveň snižuje riziko zápalu plic, který hrozí při dlouhodobé poloze vleže.
Nastavení výšky, boční náklon a vysouvací postranní opěrky pomáhají pacientovi vstát bezpečně z lůžka. Včasnou a vhodnou mobilizací lze zkrátit délku pobytu v nemocnici na nutné minimum.
Lůžka rovněž disponují řadou poloh podporujících léčbu. Například při jednom nastavení jsou nohy v úrovni srdce, což optimalizuje zpětný tok krve a omezuje vznik otoků. Takzvaná úplná vaskulární poloha umožňuje snadný přístup k pacientovi při kontrole nebo ošetřování proleženin a ran v oblasti pat. Pasivní zdvih nohou je klinická technika používaná na doporučení lékaře s cílem posoudit stav tekutin v těle bez nutnosti použití centrálního žilního katetru.
Mezi důležité funkce patří také prevence pádů založená na sledování pohybů pacienta a jeho přítomnosti na lůžku. K dispozici jsou dva módy monitorování podle úrovně rizika. Systém BedMonitor nepřetržitě sleduje hlavní bezpečnostní parametry všech lůžek na oddělení. Personál má informace k dispozici na počítači, tabletu nebo mobilním telefonu.
Speciální konstrukce dovoluje rentgenovat pacienta přímo na lůžku, nemusí proto absolvovat převoz na RTG pracoviště. Komfort zvyšují také automatické integrované váhy, které zobrazují aktuální hmotnost pacienta a informují o změnách jeho váhy.

Historie

Lůžko Eleganza 5 v poloze, která poskytuje úlevu při problémech s dýcháním; Linet

Zakladatel firmy Zbyněk Frolík vystudoval kybernetiku na Českém vysokém učení technickém. V letech 1978 až 1988 působil v Akademii věd České republiky. Poté se stal šéfem technického oddělení v jedné z největších českých nemocnic. Právě tam se začal zajímat o výrobu nemocničních lůžek. V roce 1990, tedy bezprostředně po pádu komunistického režimu, založil firmu LINET a začal od píky s výrobou nemocničních lůžek a dalších doplňků.
Díky řadě inovací získala firma pověst technologického lídra. V současné době patří LINET mezi čtyři největší světové výrobce nemocničních lůžek. Prodává je do více než 100 zemí po celém světě. Aktuálně nyní provozuje 15 dceřiných společností, například ve Velké Británii, v Nizozemí, ve Francii, ve Švédsku či v USA. Od roku 2011 je firma součástí nadnárodního holdingu LINET Group SE se sídlem v Nizozemí.

Zajímavost

Zbyněk Frolík se řídí zásadou: „Na trhu nebojujeme cenou, ale technologickým náskokem. Každý náš produkt a služba obsahuje unikátní vlastnosti, které zákazník u konkurence nenajde.“ Na postelích firmy LINET leželi například exprezident Václav Havel, herec Tom Cruise nebo italský politik Berlusconi.

Aplikace slouží k procházení interaktivní výstavy.