Antonín Holý

Profesor Antonín Holý (1936–2012) patřil k předním představitelům české vědy 20. a 21. století. Jeho oborem byla medicinální chemie. Ve své vědecké práci se zaměřil především na studium složek nukleových kyselin a jejich analogů. Zabýval se vývojem látek účinných proti virovým onemocněním včetně hepatitidy typu B a nemoci AIDS. Je objevitelem nové třídy látek, které v podobě léků pomáhají stovkám milionů lidí po celém světě.

Antonín Holý vyvinul se svým týmem léky proti řadě virových chorob, jako jsou např. pravé neštovice, pásový opar, virový zánět oční sliznice a virová hepatitida typu B. Ve spolupráci s americkou farmaceutickou firmou Gilead Sciences se podařilo úspěšně převést do lékové formy preparáty používané při léčbě nemoci HIV/AIDS.

Antonín Holý; Ústav organické chemie a biochemie AV

Antonín Holý v laboratoři; NTM

Hepsera v boji proti
hepatitidě B

Hepatitida B (žloutenka typu B) je onemocnění jater, vyvolané specifickým lidským hepadna virem HBV. K infekci virem HBV dochází kontaminací krve krví nakažené osoby, např. při sexuálním styku nebo sdílením injekční jehly mezi narkomany. Podle epidemiologických údajů je tímto virem ve světě infikováno přibližně 300 miionů lidí, hlavně v jihovýchodní Asii a subsaharské Africe a jeden milion nakažených každý rok zemře na následky tohoto onemocnění. Lék Hepsera zabraňuje replikaci viru hepatitidy B v organismu. Byl schválen v USA na podzim roku 2002 jako lék proti virové hepatitidě typu B.

HIV/AIDS –
celosvětová hrozba

HIV virus

Výzkum antivirotik získal v osmdesátých letech 20. století nový rozměr – celosvětovou hrozbou se stalo onemocnění získaného selhání imunity, nemoci AIDS (Acquired Immune Deficiency Sydrome). Antonín Holý se se svým týmem soustředil na hledání účinných látek proti původci této choroby, viru HIV (Human Immunodeficiency Virus). První účinný lék stabilizující HIV infekci byl použit v roce 1985.

INHIBICE SYNTÉZY
NUKLEOVÉ KYSELINY
VIRU

LÉČIVÉ KOKTEJLY

Léčivé koktejly – Truvada a Atripla

Truvada

Díky Truvadě mohou nemocní AIDS místo dosavadních 13 tablet užívat pouze jednu. Truvada byla ve Spojených státech zaregistrována v roce 2004, zpočátku byla určena pouze nakaženým pacientům, od roku 2012 byl lék schválen také jako prevence pro rizikové skupiny obyvatelstva (např. pro partnery HIV pozitivních). Použití léku podle odborné studie snížilo riziko nakažení o 44 až 73 procent.

Atripla

Dalším vylepšením se stala kombinace Truvady s léčivou látkou efavirenz (Sustiva americké firmy Bristol-Myers Squibb nebo Stocrin společnosti Merck & Co., Inc.), která se stala pod názvem Atripla prvním fixním kombinovaným přípravkem pro léčbu infekce HIV schváleným v roce 2006.

 

Dobové plakáty používané při osvětových kampaních týkajících se onemocnění AIDS.
Dobové plakáty používané při osvětových kampaních týkajících se onemocnění AIDS

Léky;NTM,foto Kateřina Uksová

V České republice byla úspěšně syntetizována řada látek používaná k léčbě virových onemocnění. Klíčovou úlohu ve vývoji těchto preparátů sehrál výzkum prováděný v Ústavu organické chemie a biochemie AV ČR v Praze-Dejvicích. V současnosti patří tyto látky mezi nejúčinnější léky, které výrazně prodlužují životy pacientů na celém světě.

Antonín Holý s belgickým virologem Erikem De Clercqem v roce 1975
Antonín Holý s belgickým virologem Erikem De Clercqem v roce 1975; Ústav organické chemie a biochemie AV
Nová budova areálu Ústavu organické chemie a biochemie AV ČR; Ústav organické chemie a biochemie AV ČR

Nová budova areálu Ústavu organické chemie a biochemie AV ČR, která poslouží především výzkumu v organické chemii. „Organický“ design byl vybírán s ohledem na maximální využití prostoru areálu, na funkční zaměření a také s ohledem na soulad se stávající hlavní budovou.

Nová budova areálu Ústavu organické chemie a biochemie AV ČR; Ústav organické chemie a biochemie AV ČR
Laboratoře v novém křídle Ústavu organické chemie a biochemie AV ČR v Praze-Dejvicích
Laboratoře v novém křídle Ústavu organické chemie a biochemie AV ČR v Praze-Dejvicích; NTM, foto Petr Lorenc

Aplikace slouží k procházení interaktivní výstavy.