ZUZANA HOLUBCOVÁ

Zuzana Holubcová; Archiv Zuzany Holubcové

Zuzana Holubcová (*1982) se narodila ve Vsetíně. Od roku 2011 pracovala jako postdoktorandka v Medical Research Council v Laboratoři molekulární biologie v anglické Cambridge. Od roku 2015 působí v Ústavu histologie a embryologie Lékařské fakulty Masarykovy Univerzity v Brně a je odbornou poradkyní na klinice reprodukční medicíny Reprofit International s.r.o.

Jako první na světě nafilmovala na video, co se děje uvnitř lidského vajíčka, když se připravuje na oplození. Bližší poznání tohoto procesu může přispět k větší úspěšnosti umělého oplodnění. Výsledky z jejího výzkumu zveřejnily vědecké časopisy Science a Nature Cell Biology.

Lidské vajíčko připravené k oplození. Útvar odpovědný za správné uspořádání chromozomů je vyznačen růžově, chromozomy modře; Archiv Zuzany Holubcové

PRVNÍ ZÁZNAM VAJÍČKA
PŘIPRAVUJÍCÍHO SE
NA OPLODNĚNÍ

 

Naše DNA, která například určuje jak budeme vypadat a jaké nemoci nám případně mohou hrozit, je v podobě dlouhého vlákna svinuta do tzv. chromozomů. Lidská vajíčka často obsahují nevhodný počet chromozomů, nebo jsou v nich chromozómy velice chaoticky uspořádané. Zuzanu Holubcovou zajímala příčina. Odborníci už řadu let věděli, že chromozomy v buňkách rozděluje aparatura nazývaná meiotické vřeténko. Česká embyroložka jako první na světě objevila, že vřeténko lidských vajíček je uspořádáno jinak než u ostatních lidských buněk.

Zároveň se může velmi snadno rozpadnout a pokud k tomu dojde, chromozomy se pomíchají a nerozdělí správně. Po oplození takového vajíčka může sice vzniknout embryo, ale často nepřežije a žena potratí. Někdy plod i donosí, ale novorozenec může být postižený Downovým syndromem nebo jinou genetickou vadou. Při sledování vajíček česká embyroložka rovněž zjistila, jak dlouho trvají jednotlivé fáze jejich vývoje.

Britská královna Alžběta II. navštívila laboratoř, kde PharmDr. Zuzana Holubcová, Ph.D. jako postdoktorandka učinila svůj objev. Když panovnice zhlédla záznam vývoje lidského vajíčka, poznamenala: It’s fascinating, isn’t it?

Britská královna Alžběta II. při návštěvě laboratoře, kde Zuzana Holubcová učinila svůj objev; Archiv Zuzany Holubcové

Aplikace slouží k procházení interaktivní výstavy.