Preciosa

Historická fotografie zachycující skláře při tažení skla; Preciosa

Historie

Preciosa Lighting je součástí skupiny Preciosa Group, která patří mezi přední světové výrobce v oblasti broušených křišťálových komponentů. Kořeny společnosti sahají do roku 1724. Preciosa si dodnes zachovává ducha manufaktury s velkým podílem ruční práce, nejvyššími standardy řemeslného zpracování a jedinečné technické znalosti.

Ilustrace sklářského řemesla; Preciosa

České
křišťálové
dědictví

Nejkrásnější křišťálové lustry, které zdobí ty
nejreprezentativnější interiéry po celém
světě, pocházejí z malého hornatého území
na severu Česka: z Křišťálového údolí.
Sklářské tradice v Kamenickém Šenově,
který je domovem hlavního výrobního
závodu společnosti Preciosa Lighting,
přetrvávají nedotčené po celá staletí.
Nejstarší naleziště sklářské hutě v
Křišťálovém údolí se datuje až do roku 1250.
Od 17. století se zde začal tavit a tvarovat
český křišťál, který získal takový věhlas, že
se české země staly v polovině 18. století
nejdůležitějším vývozcem skla na světě. V roce
1724 získal Josef Palme povolení k výrobě
křišťálových lustrů, které se krátce nato
staly velmi vyhledávaným zbožím a začaly
zdobit rezidence mnoha významných rodin.
Jejich kouzlo spočívá především v originální
nadčasovosti.

Křišťálový lustr; Preciosa

České lustry

Preciosa pečuje o tradici křišťálových lustrů a je schopna odhalit potenciál, který mají dnes i v budoucnu. Novým interpretacím tradičních kusů dodává moderní barvy a ve spolupráci se současnými designéry je transformuje do podob nezávislých na kontextu doby.

Ornamentální práce; Preciosa

Nová kapitola
českého
sklářství

Svítidla společnosti Preciosa zdobí komerční prostory, veřejné či soukromé paláce a rezidence po celém světě. Rozsah sortimentu značky zahrnuje také šperky, dárkové předměty, křišťálové komponenty pro módní průmysl i legendární korálky. V roce 2017 se v samém srdci Prahy začala psát další kapitola bohaté historie výroby českého křišťálu. Nový showroom společnosti Preciosa je poctou více než třísetleté tradici a ikonickým designům svítidel, přičemž prezentuje jejich jedinečnost a řemeslo novým generacím.

Dřevěné formy; Preciosa

Nejvýznamnější produkty

Nejikoničtější produkty společnosti Preciosa nesou jména svých původních majitelů, kterými byli například Marie Terezie, princ Evžen Savojský nebo král Ludvík XV.

Maria Theresa – historický design – interiér; Preciosa

Maria Theresa

Lustr Maria Theresa je typický svou zdobností, bohatými křivkami a třpytivými křišťálovými ověsy. V roce 1743 osvětloval korunovaci Marie Terezie, která se údajně ve svém životě jen dvakrát zamilovala. Poprvé to bylo do jejího manžela Františka I. a podruhé do tohoto úchvatného svítidla. Opulentnost původního kusu byla v jeho nové interpretaci zjemněna a získala mladistvý nádech, díky čemuž svítidlo dodává interiérům atmosféru svěžího luxusu.

Eugene

Klasický lustr Eugene se skleněnými rameny vzniknul poprvé v 18. století v dílně Josefa Palmeho a šlo vůbec o jeden z prvních celoskleněných lustrů vyrobených v Čechách. Za využití moderních barev a tvarů byl přetvořen designérem Frankem Tjepkemou do interpretace Echo, která zachovává půvab, eleganci a jednoduché linie původního kusu, ale pohrává si s jeho neobvyklými tvary, odrazy světla a symetrií.

Formování skla; Preciosa

Zajímavosti

Preciosa vnáší do tradičního sklářského řemesla nové neotřelé nápady. Její produkty mohou obdivovat lidé ve více než 140 zemích. Společnost má zastoupení ve 14 pobočkách po celém světě.

V roce 2017 Preciosa získala dvě ocenění v rámci prestižního Red Dot Award – za autentický design a kreativitu konceptu “Cultivation of Chandeliers. Since 1724” a za nový Flagship Store v Praze.

Legendární návrhář bot Manolo Blahnik v roce 2017 navrhnul pár unikátních kozaček ozdobených křišťály Preciosa. Světu je v novém vlajkovém obchodě společnosti představila topmodelka Tereza Maxová.

 

Aplikace slouží k procházení interaktivní výstavy.