Lasvit
Sklářské umění
Aktivity
Vykouzlit zážitek ze skla a světla je snahou společnosti LASVIT, která spolupracuje s českými a světovými designéry. Krása a elegance, vytvořené českými skláři, okouzlují veřejné prostory univerzit, kulturních center, prestižních hotelových řetězců a luxusních paláců po celém světě.
Například vstupní halu mrakodrapu Lotte v jihokorejském Soulu zdobí 17 metrů dlouhá plastika Potápěč sestavená z tisíců ručně foukaných skleněných kuliček. Návrhář Maxim Velčovský se inspiroval potápěčskou tradicí v regionu a meandry řeky Han poblíž mrakodrapu. Bublinovitý povrch plastiky vyvolává pocit vzduchových perliček pokrývajících kůži při ponoření do vody. Potápěč plující v atriu se vznáší nad rušnou atmosférou obchodů, stejně jako silueta mrakodrapu Lotte World Tower vystupuje nad městem a řekou.
Další pozoruhodnou instalaci vytvořil LASVIT pro Prince Mahidol Hall v kampusu univerzity Mahidol v Bangkoku. Prostor slouží pro divadelní představení, koncerty, slavnosti nebo jako místo k setkávání. Skleněná plastika s názvem Neurony reaguje světlem a barvami na hru hudebníků v koncertní síni, přeměňuje tak rytmy a melodie na vizuální zážitky. Iluzi pohybu řízeného hudbou vytvářejí LED žárovky uvnitř ručně vyrobených prvků ze skla.
Plastika ze skleněných perel zdobí operu v Dubaji. Designéra Januse Rostocka inspiroval lov perel a rybářský průmysl, odvětví v minulosti typická pro město na pobřeží Perského zálivu. Hosty při vstupu do dubajské opery přivítá celkem 27 metrů vysoká a 11 metrů dlouhá plastika vážící pět tun. Dílo osvětluje téměř 3000 LED žárevek v ručně foukaných perlách. Každá perla obsahuje malé bubliny vzduchu zachycené ve skle, aby se zvýšil lom světla, což je podstatný efekt pro dynamické osvětlení sochy. V jemném odkazu na obchod, který se stal základem Dubaje, se geometrické rozestupy skleněných prvků podobají rybářským sítím pohybujícím se přes vodu.
LASVIT se podílel také na restauraci čtyř lustrů v milánském paláci Serbelloni. Lustry, zhotovené z českého křišťálu na konci 18. století, sestávají ze čtyřiceti různých komponent, které mají více než 1000 prvků. Restaurování vyžadovalo kombinaci tří sklářských technik. Výrobu ručně broušených krystalových ověsů, tvorbu ručně foukaných a řezaných dílů, jakož i ramen z roztaveného a broušeného skla. Původní křišťálové části lustrů restaurovali odborníci ve sklárnách LASVIT v České republice. Díky spolupráci specializovaného týmu Fondazione Serbelloni a zručných řemeslníků z Čech získaly lustry svou původní krásu.
布拉格霍尔波特(Holport)室内装饰;图片:拉斯维特
Historie
a současnost
Liberecký rodák Leon Jakimič založil společnost LASVIT v roce 2007. O rok později společnost vstoupila na arabský trh, založila pobočku v Dubaji a začala realizovat zakázky na Blízkém východě. Později se prosadila také v Asii a v USA. Nyní má tato česká firma devět poboček po celém světě. Od roku 2011 je uměleckým ředitelem firmy Maxim Velčovský. Firma se zaměřuje na návrh, vývoj a zakázkovou výrobu svítidel a skleněných uměleckých plastik, nabízí komplexní řešení od designu po finální instalaci. Za deset let existence si společnost vybudovala vynikající pověst doma i ve světě. Firma spojuje respekt k tradičnímu sklářskému umění se svěžími nápady a inovacemi. Během let spolupracovala s mnoha světově uznávanými designéry i českými legendami jako jsou René Roubíček nebo Bořek Šípek. Hlavní výrobní závod firmy, sklárna, je v Novém Boru; další továrny na doplňkové kovové součásti a montáž skleněných instalací se nacházejí v Mladé Boleslavi, dále v polských Pisarzowicích poblíž Lubáně a v čínské Šanghaji. Ředitelství sídlí v Novém Boru (před rokem 2011 to bylo v Milovicích-Mladé) – plánuje se ovšem vybudování nové centrály v Liberci.
V budoucnu se chce zakladatel firmy maximálně věnovat B2C byznysu, tzn. dostat autentické finální výrobky přímo k zákazníkovi – vázy, mísy, šperky a parfémy.
Zajímavost
„Ve světě nejmodernějších technologií, 3D tiskáren, autonomních aut a umělé inteligence nebude lidská práce svou definicí nikdy zastaralá. Věřím, že čím více nás technologie obklopí, tím větší bude poptávka po řemeslu,“ říká Leon Jakimič, zakladatel firmy LASVIT