AVAST

Bezpečnostní software

Oba zakladatelé na historickém snímku z 90. let; Avast

Aktivity

Jeden z největších poskytovatelů bezpečnostního softwaru na světě, který k boji proti kyberzločincům používá technologie nové generace. Avast na celé planetě chrání přes 440 milionů uživatelů a disponuje jednou z největších a nejpokročilejších sítí pro detekci hrozeb. Společnost Avast pochází z České republiky, kde má dodnes i své hlavní sídlo. V pražských a brněnských kancelářích pracuje 1200 lidí. Po světě má další pobočky například v Německu, Velké Británii, Rusku, Spojených státech, Číně a Japonsku. V roce 2016 koupil svého konkurenta AVG Technologies a získal tak největší základnu uživatelů.

Historie a současnost

Psal se rok 1988, když Pavel Baudiš z pražského Výzkumného ústavu matematických strojů uviděl vzorek počítačového viru Vienna. Napsal program na jeho odstranění a ukázal ho kolegovi Eduardu Kučerovi. Brzy poté společně založili družstvo pro tvorbu a distribuci antivirového programu Avast!

Počátkem devadesátých let pak založili stejnojmennou firmu a pustili se do podnikání. Bez zázemí, financí či známostí, čistě proto, že je tehdy atypický obor informačních technologií bavil. Tehdy si dali za cíl – stejně jako dnes – zajistit bezpečnost a dostupnost internetu pro kohokoli a kdykoli a ochránit svět před počítačovými útoky. Právě přesvědčení, že by každý měl mít přístup k internetu zdarma a beze strachu, přivedlo společnost ke spuštění modelu „freemium“, který byl jedním z prvních svého druhu na světě. Rozhodnutí nabízet základní verzi antivirového programu bezplatně se stalo prvním krokem ke globálnímu úspěchu. Důležitým krokem také bylo nabízet produkt nejen v angličtině, ale také v čínštině, arabštině i v dalších jazykových verzích. V současné době Avast chrání více než 440 milionů uživatelů a jeho software je nainstalovaný na 40 procentech počítačů po celém světě.

Digitální mapa světa zobrazuje, jaké viry se právě šíří a jak na aktuální situaci reagují odborníci z Avast a pohled do jednoho z pracovišť firmy; Avast

Každý měsíc zabrání Avast 3,5 miliardám útoků V roce 2016 zablokoval 128 milionů vyděračských útoků ransomware. Daří se to díky tomu, že firma vyvinula cloudový bezpečnostní nástroj pro neustálý příjem dat z více než 440 milionů senzorů po celém světě. Firma má k dispozici rozsáhlé informace, které pomáhají zastavit hrozby ještě dříve, než se projeví. Ve své databázi mobilních hrozeb eviduje téměř šest milionů vzorků škodlivého kódu. Pokud má bezpečnostní software čelit stále složitějším hrozbám, musí být rychlejší, chytřejší a účinnější. Avast používá big data, umělou inteligenci a nástroje na podrobnou analýzu hrozeb k identifikaci, zjišťování a odstraňování kybernetických hrozeb v reálném čase, takže internet je pro všechny bezpečnější.

V příštích letech se očekává, že počet zařízení připojených k internetu vzroste téměř trojnásobně. V domácnostech přibývají bezpečnostní kamery ovládané přes mobil, ledničky schopné sledovat množství i druh potravin a podle potřeby objednat zboží, staví se chytré domy, jejichž provoz je řízen počítačem napojeným na síť. Hackerské útoky na podobná zařízení již nyní dosahují rekordních počtů. Avast chce své uživatele před touto rostoucí hrozbou ochránit, a proto přichází s novým zabezpečením pro chytré domácí sítě.

Zajímavost

Jak vznikl na první pohled neobvyklý název společnosti Avast? Zakladatele firmy inspiroval starý pirátský výraz Avast ship! Tímto zvoláním námořní lupiči vyzývali loď, kterou si vyhlédli jako kořist, aby spustila plachty a ihned zastavila plavbu. Zakladatelé společnosti Avast tak chtěli symbolicky vyjádřit svoji snahu okamžitě zastavit piráty a umožnit tak ostatním lidem bezpečnou „plavbu“ v internetovém oceánu.

Aplikace slouží k procházení interaktivní výstavy.