JAN PROCHÁZKA

Jan Procházka (*1962) vyvinul zcela novou generaci baterií s vysokým výkonem a vyšší kapacitou, než mají běžně používané akumulátory. Díky převratné konstrukci a využití nanomateriálů jsou jeho baterie nazvané HE3DA levnější a bezpečnější. Vynález je globálně patentově chráněn.

Jan Procházka; HE3DA

Životopis

Absolvoval Vysokou školu chemicko-technologickou v Praze a na Univerzitě Karlově složil doktorát v oboru organické chemie. V roce 1985 nastoupil do Výzkumného ústavu sdělovací techniky Tesla, kde se zabýval vývojem optických vlnovodů. V roce 1998 byl u začátku výzkumu anorganických nanomateriálů ve výzkumném centru jedné z největších těžebních společnosti – BHP Minerals, lnc. Projekt, na kterém pracoval, koupila americká Altair Nanotechnologies, Inc., Ing. Jan Procházka, Ph.D. přešel do této firmy jako Senior Research Scientist a dále pokračoval ve výzkumu výroby a využití nanomateriálů na bázi anorganických oxidů. Jedním z výstupů jeho práce je úspěšná technologie lithiové baterie, která je dnes používána především pro elektrobusy v USA a Číně, ale i ČR.

V roce 2005 se vrátil do Česka a vstoupil do firmy Advanced Materials-JTJ s.r.o., která se soustřed’uje na komercializaci výsledků špičkového výzkumu v oboru nanotechnologií. V roce 2009 Advanced Materials-JTJ vytvořila společný podnik HE3DA s.r.o., zaměřený na vývoj speciální konstrukce lithiových baterií. Jan Procházka je jednatelem této firmy. Je členem Electrochemical Society, American Ceramic Society, více-prezident České společnosti pro aplikovanou fotokatalýzu a člen dozorčí rady Asociace nanotechnologického průmyslu ČR.

Jan Procházka ve výzkumném pracovišti svojí firmy; HE3DA

Po intenzivním výzkumu založil společnost HE3DA (High Energy 3D Accumulator) a se svým týmem rozvinul technologii 3D baterií. Od konkurence se výrazně liší. Obsahují unikátní 3D elektrodu z lithiového nanomateriálu. Nejzásadnějším rozdílem je bezpečnost a odolnost. Baterie vydrží údery kladivem, krumpáčem i útok vrtačkou a přitom nevybuchne ani nezačne hořet. Kromě tekutého elektrolytu, lithia a několika dalších kovů totiž neobsahuje v podstatě žádné jiné materiály. Zmizely všechny hořlavé organické látky a plasty.

Díky absenci tohoto balastu jsou výrobní náklady výrazně nižší oproti dosud používaným bateriím. Zkušební linka na výrobu HE3DA akumulátorů byla otevřena v Letňanech v prosinci 2016. Firma chce uspokojit rostoucí poptávku, proto nyní staví továrnu na Karvinsku v Horní Suché s roční kapacitou 1,2 milionu baterií. Záměrem je zahájit výrobu v roce 2019. O dva roky později by měla být dokončena i továrna ve státě Nevada nedaleko Las Vegas. Její kapacita má být stejná nebo ještě větší.

Přínos pro společnost

Technické a ekonomické parametry akumulátoru HE3DA umožňují masové využití v automobilismu, a to nejen v podobě autobaterií, ale také pro elektromobily. Nanotechnologie využitá v novém akumulátoru zkracuje dobu nabíjení (70% za 15 minut, 90% za 30 minut). Velké možnosti nabízí baterie také energetikům. Mohou je sestavit do velkých celků a použít pro skladování elektřiny, pro vyrovnávání kolísavého výkonu solárních a větrných elektráren nebo jako zdroj v době špiček. Uplatnění najdou i jako záložní zdroj v nemocnicích nebo v jiných životně důležitých provozech, kde by výpadek elektřiny způsobil kritickou situaci.

Jan Procházka v rámci rozvoje nového Silicon Valley ve městě Reno v Nevadě se zástupci guvernéra, Foto archiv HE3DA
Jan Procházka v rámci rozvoje nového Silicon Valley ve městě Reno v Nevadě se zástupci guvernéra; HE3DA

Na výrobní lince v Praze – Letňanech pracují roboti; HE3DA

Zajímavost

Továrnu v Horní Suché a rozjezd výroby měla původně investovat čínská firma. Za to měla dostat 49procentní podíl ve firmě. Ale stala se neuvěřitelná historka. Jeden člen čínské delegace při prohlídce vývojového pracoviště rozbil katodu a její obsah, černý prášek z nanočástic, si nasypal do kapsy u kalhot. Pracovník společnosti HE3DA to zpozoroval a Číňan musel odcizený prášek vyhodit do koše. „Čínané asi chtěli udělat rozbor prášku, aby zjistili, jaký nanomateriál obsahuje,“ míní Jan Procházka. Nyní investují stavbu továrny jiné firmy.

Aplikace slouží k procházení interaktivní výstavy.